Mobilnost v občini

Pozdravljeni na strani Mobilnost v občini Žalec, kjer so predstavljene informacije in dogajanja povezana s trajnostno mobilnostjo v občini. Stran se sproti dopolnjuje zato vabljeni, da nas večkrat obiščete.

Občina Žalec se je, tako kot druge slovenske občine, zavezala načelom trajnostne mobilnosti, ki gradijo na trajnostnem razvoju, čim večji kakovosti bivanja in čim manjših vplivih na okolje. V ta namen občina vztrajno deluje v smeri kakovostnega razvoja vseh oblik transporta in gradi svoj mobilnostno – transportni sistem na načelih trajnostne mobilnosti.

Kaj je trajnostna mobilnost?

Trajnostna mobilnost vključuje hojo, kolesarjenje, uporabo javnega potniškega prometa in alternativne oblike mobilnosti. Njen cilj je zagotavljanje učinkovite in enakopravne dostopnosti za vse, pri čemer je poudarek na omejevanju osebnega motornega prometa in porabe energije ter na spodbujanju trajnostnih potovalnih načinov.

Več na spletni strani Republika Slovenija / Trajnostna mobilnost: https://www.gov.si/podrocja/promet-in-energetika/trajnostna-mobilnost/

Posodobitev občinske celostne prometne strategije (OCPS) v Občini Žalec

Ob upoštevanju zgoraj naštetih načel je občina že leta 2017 pripravila strateški dokument Celostna prometna strategija občine Žalec (CPS). Ta dokument predstavlja temelj za načrtovanje trajnostne mobilnosti in razvoja prometnega sistema v občini, z osredotočenostjo na varnost, dostopnost in kakovost življenja.

Aprila 2024 je Občina Žalec začela s posodobitvijo občinske celostne prometne strategije (OCPS). Projekt poteka v okviru sofinanciranja Ministrstva za okolje, podnebje in energijo Republike Slovenije ter se osredotoča na nadgradnjo obstoječe strategije in prometnega sistema. Na podlagi najugodnejše ponudbe je bila za izvajalca izbrana Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru, ki je priznana po svojem strokovnem znanju in izkušnjah na področju mobilnosti. Fakulteta za logistiko UM je že sodelovala pri pripravi prve OCPS za našo občino.

Namen posodobitve OCPS je izboljšanje obstoječega prometnega sistema s posebnim poudarkom na trajnostni mobilnosti, večji varnosti in kakovosti življenja občanov. Cilj projekta ni zgolj v razvoju nove infrastrukture, temveč v ustvarjanju učinkovitih, varnih in trajnostno naravnanih rešitev, prilagojenih potrebam in značilnostim naše lokalne skupnosti.

Tako kot pri prvi strategiji tudi tokrat dajemo velik poudarek na transparentnost in široko vključevanje različnih deležnikov v proces. Načrtovane so javne razprave, ankete, delavnice in intervjuji, s katerimi bomo zajeli mnenja in potrebe občanov ter oblikovali celovite rešitve za izboljšanje prometnega sistema. Projekt, ki bo trajal predvidoma do februarja 2025, vključuje analizo trenutnega stanja, določitev strateških usmeritev in pripravo akcijskega načrta za spodbujanje trajnostne mobilnosti.

Z novimi pristopi želimo okrepiti zavedanje o pomenu trajnostne mobilnosti in prispevati k boljši dostopnosti, varnosti ter kakovosti bivanja v Občini Žalec. Pričakujemo, da bodo ukrepi, ki jih bo vsebovala posodobljena strategija, omogočili pridobitev sofinanciranja s strani Republike Slovenije in Evropske unije, kar bo dodatno prispevalo k uspešnosti in učinkovitosti celotnega projekta.

Vseevropska kampanja: Evropski teden mobilnosti

Občina Žalec tradicionalno vsako leto sodeluje v vseevropski kampanji Evropski teden mobilnosti. Tako vsako leto med 16. in 22. septembrom občine po celem svetu dobijo prostor za promocijo pobud za trajnostno mobilnost in dvig ozaveščenosti prebivalcev. Občina v letu 2024 že deseto leto zapored sodeluje v skupni promociji trajnostne mobilnosti.

Programi dogodkov:
Program dogodkov ETM Žalec 2024
Dan brez avtomobila
Trajnostno v službo (varstvo osebnih podatkov)
Vzgledi vlečejo
Ostanimo mobilni (pravno obvestilo)
Aktivnosti v vrtcih Žalec
Poljubi in odpelji – od tukaj gremo peš
koledarček za beleženje dnevnih aktivnosti

https://www.facebook.com/etmzalec/

Pretekle objave ETM: 2023, 2022, 2021, 2020

Kaj je Evropski teden mobilnosti?

Kampanja Evropski teden mobilnosti vsako leto ponudi mestom, združenjem in organizacijam prostor za promocijo pobud za trajnostno mobilnost v mestih ter dvig ozaveščenosti prebivalcev. Zavzete lokalne skupnosti lahko ta čas izkoristijo za vzpostavitev partnerstev z zainteresiranimi skupinami, sodelovanje in povezovanje med mesti ter uvedbo novih dolgoročnejših politik in trajnih ukrepov v zvezi z mobilnostjo. (Vir: https://www.tedenmobilnosti.si/o-evropskem-tednu-mobilnosti/kdo-organizira-zakaj)

V Franciji je bil leta 1998 prvič organiziran Evropski dan brez avtomobila, zamišljen pa je bil kot priložnost, s katero lahko mesta pokažejo svoja prizadevanja za varstvo okolja. Z leti je dan brez avtomobila prerasel v Evropski teden mobilnosti. Tako vsako leto sodelujoča mesta in lokalne skupnosti na različne načine in z različnimi pristopi opozorijo ne neki poseben vidik mobilnosti. Letošnji slogan je »Udoben javni prostor – za vse«! (https://mobilityweek.eu/participating-towns-and-cities/ )

Koristne povezave:

Skip to content